... e-shop s autodíly!

Jak vybrat autobaterii

autobaterie

Autobaterie je důležitou a především nezbytnou součástí vozu. Tento akumulátor dodává elektrickou energii v době, kdy není zapnutý motor vozidla.

Výběr autobaterie nepodceňujte!

Kapacita

Autobaterii vybírejte v prvé řadě dle kapacity, kterou potřebujete nebo o něco málo vyšší. Tento údaj naleznete v manuálu vašeho vozidla. Zvolíte-li baterii s menší kapacitou, nemusí to ihned znamenat problém, ale mějte na paměti, že v zimním období baterie dost velkou část své kapacity ztrácí.

Kapacita je uváděna v ampérhodinách (Ah) a udává, jakou má baterie výdrž.

Většině běžných benzínových vozů postačí baterie s kapacitou okolo 63Ah. Jedná-li se o motor dieslový, pak je zapotřebí zvolit autobaterii minimálně s kapacitou 70Ah.

Napětí autobaterie

Napětí autobaterie je uváděno ve voltech (V).

Jednoznačně volte baterie s napětím 12V. S napětím 6V se dnes prakticky nesetkáte.

Polarita autobaterie

Polarita je velmi důležitá, rozhodnete-li se měnit autobaterii sami. Pro určení správné polarity otočte autobaterii nálepkami k vám. Nemá-li baterie žádnou nálepku, musíte se orientovat kontakty. Postavte tedy baterii kontakty blíže k vám. Polaritu baterie určuje orientace plusového (zpravidla červeného) pólu. Je-li plus pól vpravo je baterie pravá a naopak. Zaměníte-li pólování, kabely by k pólům nedosáhly.

Velikost baterie

Baterie se liší nejen svojí kapacitou, ale i svou velikostí. Porovnáte-li např. autobaterii z vozu Citroen C1 (175 x 175 x 190), Octavia 1U2 1.9 TDI (278 x 175 x 190) a Mercedes Benz Sprinter (353 x 175 x 190), rozdíl mezi nimi je dost markantní. Ne ve všech manuálech vozů je uvedena kompatibilní velikost autobaterie, z tohoto důvodu doporučujeme změřit rozměry stávající baterie a dle nich objednat novou.

Nejvhodnější materiál

Materiál desek výrazně ovlivňuje životnost a vlastnosti baterie. Volte spíše moderní baterie s deskami hybridní konstrukce a bateriím s klasickou konstrukcí desek obsahující příměs antimonu se spíše vyvarujte. Autobaterie s hybridní konstrukcí jsou sice dražší, ale déle vydrží a nabízejí lepší startovací vlastnosti díky vyššímu proudu.

Bezúdržbová versus údržbová baterie

Dnes se prakticky s údržbovými bateriemi nesetkáte, anebo jen velmi zřídka. Většina autobaterií je bezúdržbová. Není tedy nutné kontrolovat stav elektrolytu a dolévat ho.

 


Logo Heuréka

Tento e-shop měl za posledních 90 dní tisíce spokojených zákazníků.


Logo Zboží.cz

Zde prezentovaná data, zejména celá databáze, nesmějí být kopírována. Je zakázáno data nebo celou databázi bez předchozího písemného svolení od společnosti TecAlliance kopírovat a distribuovat a/nebo toto jednání umožnit třetím osobám. Porušení zakládá neoprávněný zásah do autorského práva a bude stíháno.