... e-shop s autodíly!

Jak vybrat autobaterii

autobaterie

Autobaterie je důležitou a především nezbytnou součástí vozu. Tento akumulátor dodává elektrickou energii v době, kdy není zapnutý motor vozidla.

Výběr autobaterie nepodceňujte!

Kapacita

Autobaterii vybírejte v prvé řadě dle kapacity, kterou potřebujete nebo o něco málo vyšší. Tento údaj naleznete v manuálu vašeho vozidla. Zvolíte-li baterii s menší kapacitou, nemusí to ihned znamenat problém, ale mějte na paměti, že v zimním období baterie dost velkou část své kapacity ztrácí.

Kapacita je uváděna v ampérhodinách (Ah) a udává, jakou má baterie výdrž.

Většině běžných benzínových vozů postačí baterie s kapacitou okolo 63Ah. Jedná-li se o motor dieslový, pak je zapotřebí zvolit autobaterii minimálně s kapacitou 70Ah.

Napětí autobaterie

Napětí autobaterie je uváděno ve voltech (V).

Jednoznačně volte baterie s napětím 12V. S napětím 6V se dnes prakticky nesetkáte.

Polarita autobaterie

Polarita je velmi důležitá, rozhodnete-li se měnit autobaterii sami. Pro určení správné polarity otočte autobaterii nálepkami k vám. Nemá-li baterie žádnou nálepku, musíte se orientovat kontakty. Postavte tedy baterii kontakty blíže k vám. Polaritu baterie určuje orientace plusového (zpravidla červeného) pólu. Je-li plus pól vpravo je baterie pravá a naopak. Zaměníte-li pólování, kabely by k pólům nedosáhly.

Velikost baterie

Baterie se liší nejen svojí kapacitou, ale i svou velikostí. Porovnáte-li např. autobaterii z vozu Citroen C1 (175 x 175 x 190), Octavia 1U2 1.9 TDI (278 x 175 x 190) a Mercedes Benz Sprinter (353 x 175 x 190), rozdíl mezi nimi je dost markantní. Ne ve všech manuálech vozů je uvedena kompatibilní velikost autobaterie, z tohoto důvodu doporučujeme změřit rozměry stávající baterie a dle nich objednat novou.

Nejvhodnější materiál

Materiál desek výrazně ovlivňuje životnost a vlastnosti baterie. Volte spíše moderní baterie s deskami hybridní konstrukce a bateriím s klasickou konstrukcí desek obsahující příměs antimonu se spíše vyvarujte. Autobaterie s hybridní konstrukcí jsou sice dražší, ale déle vydrží a nabízejí lepší startovací vlastnosti díky vyššímu proudu.

Bezúdržbová versus údržbová baterie

Dnes se prakticky s údržbovými bateriemi nesetkáte, anebo jen velmi zřídka. Většina autobaterií je bezúdržbová. Není tedy nutné kontrolovat stav elektrolytu a dolévat ho.