... e-shop s autodíly!

Druhy autožárovek

Autožárovky se mohou dělit na několik základních typů:

  • klasické autižárovky,
  • halogenové žárovky,
  • xenonové výbojky.

Halogenové žárovky

Vlákna halogenové žárovky jsou schopna dosáhnout vyšší teploty než vlákna běžné žárovky, čímž vzniká bělejší světlo a dochází k vyšší světelné účinnosti. Další výhodou halogenové žárovky je i delší životnost díky příměsi sloučenin halových prvků v atmosféře uvnitř baňky. Životnost halogenových žárovek není ohrožena ani častým vypínáním a zapínáním.

Homologovanou halogenovou technologii užívanou v dopravním průmyslu naleznete pod označením H, nejčastěji se setkáte s H1, H2, H3, H4 a H7, ale i např. H11, H13, H15 a další.

Na trhu se vyskytují i halogenové žárovky, které nejsou homologované pro provoz na veřejných komunikacích a jejich použití je tedy pro běžný provoz zakázáno. Tyto žárovky jsou většinou využívány pro Rallye díky větší svítivosti. Při výběru dejte pozor, abyste volili vždy homologované halogenové žárovky a vyhnuli se tak nepříjemnostem při silničních kontrolách.

Xenonové výbojky

Zdrojem světla xenonových světlometů je elektrická výbojka. Xenonové výbojky se vyznačují vysokým světelným výkonem, kompaktními rozměry a dlouhou životností.

Barvu světla vzniklého výbojem mezi dvěma elektrodami, které jsou umístěny v baňce naplněné inertním (netečným) plynem, ovlivňuje právě složení použitého inertního plynu. Barevné spektrum xenonové výbojky se téměř rovná spektru denního světla.

Xenonové světlomety kombinují xenonovou výbojku a halogenovou žárovku. Klasické xenonové světlomety slouží pouze jako potkávací světla, dálková světla i nadále obstarává klasická halogenová žárovka.

Výhody xenonových výbojek:

  • 2,5 krát větší svítivost při stejném příkonu než u halogenové žárovky;
  • větší dosvit světelného kuželu;
  • rozptýlenější světlo v blízkosti vozu;
  • 6 krát delší životnost než u halogenové žárovky, cca 3 000 hodin.

Dle předpisů musí mít vozidlo používané xenonové světlomety automatické nastavování sklonu světlometů a ostřikovač.

Bixenonové výbojky

Jak již bylo zmíněno výše, v případě klasických xenonových světlometů zajišťují xenonové výbojky pouze potkávací světla, dálková světla obstarávají žárovky halogenové. Jsou-li i dálková světla tvořena xenonovou výbojkou, jedná se o tzv. bixenonové světlomety. Ty lze jednoduše přepínat z tlumených na dálkové a naopak. Přepínání potkávacích a dálkových světel u bixenonových výbojek funguje na jiném principu než je tomu u žárovek halogenových. Elektrický výboj svítí stále, tok světla je pouze usměrňován elektromagnetickou clonkou.

 


Logo Heuréka

Tento e-shop měl za posledních 90 dní tisíce spokojených zákazníků.


Logo Zboží.cz

Zde prezentovaná data, zejména celá databáze, nesmějí být kopírována. Je zakázáno data nebo celou databázi bez předchozího písemného svolení od společnosti TecAlliance kopírovat a distribuovat a/nebo toto jednání umožnit třetím osobám. Porušení zakládá neoprávněný zásah do autorského práva a bude stíháno.