... e-shop s autodíly!

Značení alu kol

Šířka ráfku

Šířka ráfku je uváděna v palcích a od originálních kol, případně hodnot v technickém průkaze se může lišit. Pokud tato situace nastane, měly by být nově zakoupená kola zapsaná prostřednictvím typového listu do TP.

1" (palec) = 2,54 cm

Průměr alu kola

Průměr kola je vždy udáván v palcích.

Standardní rozměry litých kol se pohybují v rozmezí 14 – 22 palců v závislosti na typu vozu. Obecně platí, že čím větší kolo zvolíte, tím vyšší bude jeho cena a s tím spojené další náklady v podobě nových, většinou nízkoprofilových, pneumatik.

ET

ET, jinými slovy zális, udává vzdálenost podélné osy disku od dosedací plochy disku, tzn. o kolik bude alu kolo vyčnívat z blatníku. Čím je tato hodnota vyšší, tím více bude kolo zapuštěno v podběhu.

Rozteč

Rozteč neboli PCD je uváděna v milimetrech. Každý disk je vybaven několika upevňovacími otvory, kterými je upevněn k náboji auta. V závislosti na značce vozu může být disk dotažen šrouby nebo maticemi. Disk má 3, 4, 5 nebo 6 upevňovacích otvorů.

Středový otvor

Velikost středového otvoru, nazývaný také CB, je uváděna v milimetrech a u jednotlivých výrobců se zpravidla liší. V případě odlišného průměru na voze a disku se používají středící kroužky. Bez nich by kolo nebylo správně vycentrováno a při jízdě by docházelo k vibracím.