... e-shop s autodíly!

Zimní versus letní pneumatiky

Pneumatiky se obecně dělí na:

  • letní,
  • zimní,
  • celoroční.

Letní pneumatiky jsou určeny k jízdě při teplotě vyšší než 7°C. Díky tvrdší směsi a speciálnímu vzorku zaručují lepší přilnavost na suchém i mokrém povrchu a jsou méně náchylné k opotřebení při vyšších teplotách.

Zimní pneumatiky jsou vyrobeny ze směsi měkčí a mají dezén s větším poměrem vyřezání. Tyto vlastnosti zaručují bezpečný provoz na sněhu a jsou určeny pro užívání při teplotě nižší než 7°C.

Rozhodnete-li se použít zimní pneumatiky v letním období, např. z důvodu, že výška dezénu již nesplňuje minimální stanovenou hranici pro zimní období 4 mm, mějte na paměti, že takovéto pneumatiky vám neposkytnou jízdní vlastnosti typické pro pneumatiky letní. U zimních pneumatik používaných na suchu dojde k:

  • mnohem rychlejšímu opotřebení;
  • prodloužení brzdné dráhy;
  • zvýšení hlučnosti při jízdě.

Celoroční pneumatiky jsou určeny příležitostným motoristům, kteří nenajezdí mnoho kilometrů, zpravidla nevyjíždí na sněhu a v létě od nich nevyžadují extra vlastnosti. Hlavní výhody celoročních pneumatik spočívají v tom, že se nemusejí přezouvat, legislativně splňují požadavky na zimní pneumatiky a jsou cenově dostupnější právě z důvodu, že jedna sada pneumatik postačí na celý rok. Nikdy však nedosáhnou takových jízdních vlastností jako pneumatiky specializované.

Označení M+S (MS), neboli mud and snow je používáno pro zimní a celoroční pneumatiky. Takto označené pneumatiky splňují vyhlášku pro povinnou zimní výbavu platnou od 1. 11. do 31. 3. Zimní pneu je navíc vybavena symbolem sněhové vločky.

Máte-li v sadě pneumatik 2 pneu sjeté více a nechcete dokupovat nové, doporučujeme pneumatiky s lepším vzorkem použít na zadní nápravu. Zabráníte tím přetáčivosti vozu, tedy záď vozu se nebude snažit „předjet“ předek.

 


Logo Heuréka

Tento e-shop měl za posledních 90 dní tisíce spokojených zákazníků.


Logo Zboží.cz

Zde prezentovaná data, zejména celá databáze, nesmějí být kopírována. Je zakázáno data nebo celou databázi bez předchozího písemného svolení od společnosti TecAlliance kopírovat a distribuovat a/nebo toto jednání umožnit třetím osobám. Porušení zakládá neoprávněný zásah do autorského práva a bude stíháno.