... e-shop s autodíly!

Typy dezénů pneumatik

U pneumatik se můžeme setkat s několika základními typy dezénů, kterými jsou:

  • symetrický,
  • asymetrický,
  • směrový.

Symetrický dezén

Symetrický dezén neboli dezén bez označení směru rotace nebo vnitřní/vnější strany lze umístit na vozidle na libovolnou pozici. Dříve patřil mezi výrobci k nejpoužívanějšímu dezénu vůbec. Dnes je ve značné míře nahrazován dezénem asymetrickým a je používaný zejména pro vozy střední třídy. Jeho hlavní výhodou jsou vyvážené jízdní vlastnosti jak na suché, tak i na mokré vozovce.

Asymetrický dezén

Asymetrický dezén představuje kombinaci symetrického a směrového dezénu, přičemž se vnitřní strana dezénu liší od strany vnější a každá má svoji specifickou funkci. Vnitřní strana napomáhá odvodu vody a přenosu záběrových a brzdných sil na vozovku. Oproti tomu strana vnější dbá na držení přímého směru a stabilitu v zatáčkách. Proto se u asymetrických pneumatik nerozlišuje pravá a levá strana, ale pouze vnější a vnitřní, kterou je třeba při nasazení na disk dodržet.

Směrový (šípový) dezén

Pneumatiky se směrovým dezénem mají na bočnici šipkou označený směr otáčení. Oblíbené jsou především díky výbornému odvodu vody a jízdní stabilitě. Tento dezén je ideální a dnes stále používán do zimního provozu z důvodu snadného odhazování sněhu z drážek. Nevýhodu představuje o něco větší hlučnost.

 


Logo Heuréka

Tento e-shop měl za posledních 90 dní tisíce spokojených zákazníků.


Logo Zboží.cz

Zde prezentovaná data, zejména celá databáze, nesmějí být kopírována. Je zakázáno data nebo celou databázi bez předchozího písemného svolení od společnosti TecAlliance kopírovat a distribuovat a/nebo toto jednání umožnit třetím osobám. Porušení zakládá neoprávněný zásah do autorského práva a bude stíháno.