... e-shop s autodíly!

Tlak v pneumatikách

Správné nahuštění pneumatik je důležité nejen z hlediska životnosti a spotřeby, ale především z hlediska bezpečnosti.

Tlak v pneumatikách kontrolujte zásadně před jízdou, dokud jsou pneumatiky chladné. Doporučenou hodnotu tlaku v pneumatikách naleznete v manuálu vozidla, případně na sloupku u řidiče nebo víčku nádrže. Tuto hodnotu vždy dodržujte!

Tlak v pneumatikách

Tlak v pneumatikách

 

Podhuštění pneumatik může způsobit snížení životnosti až o 20 %, sníženou jízdní stabilitu a pokles přilnavosti k vozovce. V extrémní zatáčce hrozí dokonce i vyzutí pneumatiky, což může zapříčit smyk a nehodu.

Přehuštěná pneumatika není zdaleka tak nebezpečná jako podhuštěná, dochází však také k rychlejšímu opotřebení. Přehuštěné kolo jezdí pouze po části běhounu pneumatiky, což snižuje její životnost.

Pozor! Podhuštěná přední náprava může způsobit nedotáčivost, naopak podhuštěná zadní náprava přetáčivost vozu!

Některé osobní a užitkové vozy jsou vybaveny systémem monitorování tlaku v pneumatikách TPMS (Tire Pressure Monitoring System). Tento systém průběžně kontroluje tlak v pneumatikách i jejich teplotu a v případě, že dojde k problému, tj. k poklesu tlaku v pneumatice, systém upozorní řidiče.

Doporučujeme kontrolovat tlak v pneumatikách pravidelně. Tím dosáhnete optimální životnosti pneumatik a hlavně jejich bezpečné a správné funkce.