... e-shop s autodíly!

Označení DOT

Na bočnici každé pneumatiky je vyražený až 12ti-místní identifikační kód pneumatiky, neboli DOT.

Jedná se o normu sledovanosti pneu, která udává kód výrobce, rozměr a datum výroby, požadovanou americkým Ministerstvem Dopravy (Department of Transportation). I přesto, že je toto označení vyžadováno pouze americkými úřady, stalo se dnes běžně užívané všemi výrobci pneu.

Z posledního čtyřčíslí lze snadno zjistit stáří pneumatiky. První dvě čísla znamenají kalendářní týden a poslední dvě čísla rok výroby. Pokud je tedy na pneumatice údaj 0213, byla vyrobena v druhém týdnu roku 2013.

Pneumatika „stará půl roku“ je prakticky nová. Zpravidla se zimní pneu vyrábí v létě a letní naopak v zimě. Pneumatiky jsou skladovány v tmavých a suchých skladech, kde nehrozí riziko poškození UV zářením ani vlhkem. Reálné opotřebení pneu nastane až samotnou jízdou v důsledku působení faktorů jako je UV záření, kvalita komunikace, stav podvozku vozu, nesprávné nahuštění pneu nebo styl jízdy řidiče.

 


Logo Heuréka

Tento e-shop měl za posledních 90 dní tisíce spokojených zákazníků.


Logo Zboží.cz

Zde prezentovaná data, zejména celá databáze, nesmějí být kopírována. Je zakázáno data nebo celou databázi bez předchozího písemného svolení od společnosti TecAlliance kopírovat a distribuovat a/nebo toto jednání umožnit třetím osobám. Porušení zakládá neoprávněný zásah do autorského práva a bude stíháno.