... e-shop s autodíly!

Nabíjení autobaterie

Označení „bezúdržbová autobaterie“ neznamená, že se baterie nemusí dobíjet. Jedná se o vlastnost akumulátoru, která snižuje odpařování elektrolytu natolik, že se během životnosti baterie nemusí dolévat. Toto však nesouvisí s kapacitou baterie, při jejímž úbytku je ztracenou energii nutné zpět dobít.

Při dobíjení autobaterie postupujte především dle návodu výrobce. Následující článek uvádí pouze všeobecné rady, jak s autobaterií zacházet.

  • Dříve se autobaterie dobíjely v zásadě vyjmuté z vozu. Dnes, pokud to není nutné např. z důvodu parkování na frekventovaném místě, můžete při nabíjení ponechat baterie uvnitř kapoty vozu. V takovém to případě odpojte baterii od všech přívodních kabelů.
  • Propojte kladný pól autobaterie s kladným pólem nabíjecího zdroje a stejně tak záporný pól autobaterie se záporným pólem nabíjecího zdroje. Nabíjecí zdroj zapněte až po spolehlivém připojení svorek.
  • Při ukončení nabíjení postupujte v opačném sledu. Nikdy neodpojujte svorky z autobaterie při zapnutém nabíjecím zdroji! Při odpojování by mohla přeskočit jiskra a unikající výpary, které jsou prudce výbušné, by mohly způsobit výbuch.

Doba nabíjení

Hodnota nabíjecího proudu je rovna jedné desetině jmenovité kapacity akumulátoru, v případě autobaterie o hodnotě 45 Ah je to tedy 4,5 A.

Nabíjíte-li baterii nižším proudem, nikterak jí to nevadí, ba naopak, ale prodlužujete dobu nabíjení.

Pokud je to možné, vyhněte se intenzivnímu dobíjení vysokým proudem. Doba dobíjení se sice zkrátí na 1 až 2 hodiny, ale mohlo by dojít k poškození desek a těsnění baterie vlivem přehřívání.

  • U starších nabíječek nelze přesně určit dobu nabíjení baterie. Doporučujeme baterii nabíjet zhruba 24 hodin a poté vyzkoušet.
  • Moderní nabíječky jsou vybaveny indikátorem stavu baterie, který zjistí současný stav baterie a upozorní, jakmile je baterie plně nabita.

 


Logo Heuréka

Tento e-shop měl za posledních 90 dní tisíce spokojených zákazníků.


Logo Zboží.cz

Zde prezentovaná data, zejména celá databáze, nesmějí být kopírována. Je zakázáno data nebo celou databázi bez předchozího písemného svolení od společnosti TecAlliance kopírovat a distribuovat a/nebo toto jednání umožnit třetím osobám. Porušení zakládá neoprávněný zásah do autorského práva a bude stíháno.