... e-shop s autodíly!

Brzdový systém

Brzdová soustava je bezpochyby nejdůležitější částí vozu z hlediska bezpečnosti, jejíž funkcí je zpomalení a zajištěni vozu proti samovolnému pohybu.

Brzdy

Funkce brzd spočívá v zpomalení nebo zastavení vozidla v momentě, kdy řidič sešlápne brzdový pedál. Většina brzd funguje na principu zvětšování odporu tření. Brzděním vzniká teplo, proto je potřeba, aby byly brzdy konstrukčně zajištěny i chlazením.

Brzdná síla se přenáší z brzdového pedálu na brzdicí člen pomocí brzdového hydraulického systému. Ten obsahuje brzdovou kapalinu. Vzhledem k tomu, že brzdová kapalina je téměř nestlačitelná, se tlak působený na brzdový pedál přenese přes brzdový systém až na samotnou brzdu.

Většina dnešních vozidel je navíc vybavena posilovačem brzd, který násobí sílu vyvinutou řidičem na pedál. Díky tomu dojde k zachování stejného brzdného účinku při vynaložení mnohem menší síly. Jízda se tak stává pro řidiče mnohem komfortnější a bezpečnější.

Hydraulické brzdy zcela nahradily brzdy mechanické a dnes se s nimi prakticky nesetkáte.

Brzdový okruh obsahuje:

  • brzdový pedál,
  • posilovač brzd,
  • hlavní brzdový válec,
  • brzdové potrubí,
  • přední a zadní brzdy.

Z důvodu bezpečnosti se zásadně používají pouze dvouokruhové brzdové systémy. Dojde-li k závadě na jednom okruhu, např. z důvodu zadření brzdového válce nebo ztráta brzdové kapaliny, druhý okruh je stále funkční a dokáže zbrzdit vozidlo až do úplného zastavení.

 


Logo Heuréka

Tento e-shop měl za posledních 90 dní tisíce spokojených zákazníků.


Logo Zboží.cz

Zde prezentovaná data, zejména celá databáze, nesmějí být kopírována. Je zakázáno data nebo celou databázi bez předchozího písemného svolení od společnosti TecAlliance kopírovat a distribuovat a/nebo toto jednání umožnit třetím osobám. Porušení zakládá neoprávněný zásah do autorského práva a bude stíháno.